Obchodování na burze

O obchodování na burze se zajímá stále více a více lidí a to zejména díky prudkému rozvoji internetu a informačních technologií. Je však nutné si uvědomit, že multimilionářem ani milionářem se člověk nestane hned po první investici.

Obchodování pro movitější a institucionální klienty probíhá v segmentu SPAD na pražské burze. Investuje se zde v tzv. lotech, což je normované množství cenných papírů. Například pokud chce investor obchodovat ve SPADu s ČEZem, musí mít téměř 4 mil. Kč, neboť je jeden lot ČEZu 5 tisíc kusů akcií. Naopak segment KOBOS je vhodný pro většinu nováčků, jelikož se zde obchoduje i v jednotkách kusů cenných papírů.

Efektivní přístup obchodování na burze

Obchodovat na burze lze přímo na pobočkách nebo telefonicky. Tato metoda je velmi nevýhodná a používá se jen ve velice nutných případech. Nejefektivnější přístup na burzu je pomocí tzv. online brokera. Broker je licencovaný obchodník s cennými papíry. U jeho výběru by se měl investor pozastavit, protože jde o velmi důležitý krok. Každý broker nabízí různý rozsah poskytovaných služeb a také poplatky za obchodování se velmi liší. Jakmile si investor vybere, podepíše s ním komisionářskou smlouvu a založí obchodní účet, kam převede své finanční prostředky. V ten okamžik již může začít obchodovat na burze.

Na burze lze obchodovat v různých odvětvích. Pro diverzifikaci příjmů se mnohdy vyplatí své finance rozložit. Nejvíce investic směřuje do drahých kovů, zlata, zlatých mincí, ale i pohlednic a odznaků. U mincí, ať už zlatých či nikoli, se zhodnocuje i jejich sběratelská hodnota, což je další nepatrná výhoda.

Psychologie na burze

Obchodování na burze je z velké části založeno na psychice investorů. Právě proto vzniká neustále tolik a tolik knížek, které mají za úkol naučit je disciplíně. Možná to bude znít jako samozřejmost, ale když přijde výrazný pokles, málokterý investor zůstane chladným a vyčká na následný růst. Právě v těchto okamžicích dochází k největším ztrátám.

Před opravdovým tradingem doporučujeme začít na demo účtu, kde nic neriskujete. Alespoň si osvojíte základní principy, které později využijete. Nezapomínejte však na to, že úspěšné obchody na demo účtu neznamenají úspěch s reálnými penězi.

Sponzorovaný odkaz