Prodej cenných papírů

Prodej či koupi cenných papírů lze uskutečnit díky investičním společnostem, bankám a jiným finančním zprostředkovatelům. Jedná-li se například o prodej cenných papírů z kupónové privatizace neboli jednorázový prodej, stačí pouze přijít na pobočku společnosti, mít s sebou občanský průkaz, číslo bankovního účtu a číslo majetkového účtu ve Středisku cenných papírů. Pokud víme, že nepůjde o jednorázový prodej, ale rádi bychom později s akciemi znovu manipulovali, je dobré mít uzavřenou komisionářskou smlouvu s brokerem, díky níž máme možnost přistoupit na trh opakovaně.

Cenné papíry lze prodávat a nakupovat pomoci nelimitovaných a limitovaných příkazů. U nelimitovaného příkazu se makléř, tedy zprostředkovatel obchodu na burze, snaží nakoupit cenné papíry za nejnižší možnou částku a samozřejmě je za co nejvyšší prodat. U tohoto příkazu není makléř v nákupních ani prodejních částkách nijak omezen. Při zadání limitovaného příkazu investor vymezí nákupní a prodejní cenu cenného papíru. Tyto částky však nejsou garantovány.

S akciemi můžeme obchodovat například na finančních serverech nebo na burze, kde se prodávají pouze zaknihované cenné papíry, které splňují legislativní kritéria a vyhovují regulaci burzy a ČNB. U prodeje akcií je důležité odhadnout, kdy jejich hodnota vzroste a kdy naopak klesne. To však bývá velmi obtížné, jelikož je cena akcií velmi často proměnlivá, a proto by si měl investor určit, za jakou nejvyšší částku cenný papír prodá a jakou nejvyšší ztrátu je ochoten unést.

Akcie musí investor či společnost zdanit pouze v případě, že jsou zahrnuté v obchodním majetku déle než po dobu šesti měsíců. Daň je pak ve výši 15% z rozdílu mezi nákladem a ziskem. Od roku 2015 bude lhůta držení cenných papírů zvýšena na dobu tří let, pokud investor během jednoho roku uskuteční prodej akcií nad 100 000 Kč. V ostatních případech se zdanění vyhneme.

Sponzorovaný odkaz